Bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır

Bloke teminatlı da olsa kredi kartı başvurunuz –ufak bir ihtimal- hemen olumlu sonuçlanmayabilir. Büyük ölçüde onaylanacak kredi kartı başvurunuz -her ne kadar banka teminat olarak müşteri hesabında limit kadar tutarı bloke etse de- bazı etik kuralları gereği olumlu sonuçlanmayabilir. Ancak bloke teminatlı kredi kartının olumlu sonuçlanma ihtimali, olumsuz sonuçlanma ihtimalinden çok daha yüksektir.

Peki bloke teminatından kasıt nedir?

En az talep ettiğiniz kredi kartı limiti kadar tutarın, müşteriye açılacak hesapta rehin tutulması/bloke edilmesi anlamına gelmektedir. Çoğu bankada bu oran bire bir (%1) olmamakla birlikte, standart prosedürü bire-bir on (1.10%) marjlı olmasıdır.

Örneğin : 1.000 TL limitli kredi kartı için, müşteri hesabı hesabında 1.100 TL tutarın bloke edilmesi anlamına gelir.

Başka bir menkul ve/veya gayrimenkul değerin ipoteği, başka birinin kefaleti ile de kredi kartı başvurusu yapılabilir. Ancak nakit rehin karşılığında talep edilen kredi kartı çok daha hızlı sonuçlanır. Banka vereceği limitin riske dönmesi ve ödenmemesi halinde, borç yasal takip sürecine düşmeden, rehin etmiş olduğu tutar ile açmış olduğu kredi kartı riskini tahsil eder ve müşteriyle ilişkisini herhangi bir hukuki sürece düşmeden sonuçlanır.

Hangi bankalar nakit karşılık vererek kredi kartı verir sorusu çok gelen sorular içinde yer alıyor. Banka açısından risk teşkil etmeyecek olan bu işlemi her bankanın değerlendirmediğini söylemek mümkün. Hem sizlerden gelen cevapları hem de pratikteki bilgilerimizi üst üste koyduğumuzda KuveytBank blokeli kredi kartı, Denizbank nakit karşılıklı kredi kartı ve TEB nakit karşılıklı kredi kartı ürünlerini daha sık verdiğini gözlemliyoruz. Ancak bu tip başvuruların şahsa özel olduğunu, her müşterinin ayrı bir vaka olduğunu ve ayrıca değerlendirildiğini de unutmamak lazım. Buradaki yazımızdan gelen her başvuruyu bu bankaların olumlu değerlendirdiği yorumunu çıkarmayalım.

Nakit karşılıklı kredi kartı almak iyi midir?

Bu tip kredi kartı taleplerini yapan müşteri profili genel itibariyle daha önceden problem yaşamış kişilerdir. Banka kredi notu düşük veya kırmızı kalem yemiş müşteriler yapacağı kredi kartı başvurularından olumsuz yanıt alırlar. Banka notunu arttırmak ve kara listeden daha çabuk silinmek için alacağı kredi kartı ve yapacağı düzenli ödemeler bu süreci kısaltabilir. Bunun için nakit karşılık ayırarak (bloke teminatı) kredi kartı kullanıyor olmak sorununuzu büyük ölçüde çözecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *